W jaki sposób otrzymać zadośćuczynienie za anulowany lot?

Z uwagi na komfort oraz prędkość przeloty samolotem stają się coraz bardziej powszechne. Ale, jak to we wszystkich rodzajach transportu bywa, lot może zostać anulowany. Na szczęście w wymienionej okoliczności pasażerowi przypadają specjalne prawa.

problemy techniczne
Napisane przez: Anton Strogonoff
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Anulowanie przelotu może zrodzić niekomfortową, stresującą atmosferę, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy w istotną podróż służbową bądź na wytęsknione wakacje. Boimy się nie tylko o zmarnowany czas, ale szczególnie o pieniądze. Dobrze być świadomym, że za odwołany lot odszkodowanie należy się, aczkolwiek trzeba się o nie upomnieć (rekompensata dzięki Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r. uwzględnia prawa pasażera, dzięki którym odzyskamy nie tylko zwrot kosztów za bilet, ale też rekompensatę. Zgodnie z powyższym dokumentem w przypadku anulowania lotu przewoźnik musi zapewnić pasażerowi alternatywny sposób przewozu oraz zwrócić koszty biletu.

Uważasz, że ten artykuł jest godny zainteresowania? Jeżeli tak, to bez wątpienia zaciekawi Cię również ta rekomendowana oferta (www.hotelpanorama.pl/), ponieważ dotyczy zbliżonej tematyki.

Zażalenie należy dostarczyć wprost do przewoźnika, korzystając z istniejącego unijnego wniosku skargi. Zachowajmy jego ksero, żeby w przypadku niezadowalającej odpowiedzi szukać wsparcia u Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


lotnisko
Napisane przez: blu-news.org
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ponadto podróżnemu należy się odszkodowanie w wysokości 250-600 euro. należne za odwołany lot odszkodowanie naliczone jest w zależności od długości trasy. Gdy podróż miała odbyć się w obrębie Unii Europejskiej, a dystans pomiędzy portami lotniczymi wynosi do 1500 km podróżnemu przysługuje 250 euro. Gdy dystans przewyższa 1500 km odszkodowanie wynosi 400 euro. W przypadku lotów między portami w Unii Europejskiej a tymi zlokalizowanymi poza nią, a dodatkowo w przypadku przelotu ponad 3500 km podróżny powinien uzyskać 600 euro odszkodowania. Dobrze pamiętać, że kwota zadośćuczynienia może zostać pomniejszona o 50%, w przypadku, gdy przewoźnik zaoferuje nam zamienny przelot w podobnym czasie. Prawa pasażera (sprawdź informacje) zawarte w Rozporządzeniu nie dotyczą jednak sytuacji, gdy lot został odwołany z powodu szczególnych zdarzeń lub informację o zmianach otrzymamy 2 tygodnie przed planowaną podróżą.
2023/09/08, 07:07:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.