W jaki sposób otrzymać zadośćuczynienie za anulowany lot?

Z uwagi na komfort oraz prędkość przeloty samolotem stają się coraz bardziej powszechne. Ale, jak to we wszystkich rodzajach transportu bywa, lot może zostać anulowany. Na szczęście w wymienionej okoliczności pasażerowi przypadają specjalne prawa.

problemy techniczne
Napisane przez: Anton Strogonoff
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Anulowanie przelotu może zrodzić niekomfortową, stresującą atmosferę, zwłaszcza gdy (rozwinięcie tematu> oceń nasz profil http://www.villamare.com.pl) wyjeżdżamy w istotną podróż służbową bądź na wytęsknione wakacje. Boimy się nie tylko o zmarnowany czas, ale szczególnie o pieniądze. Dobrze być świadomym, że za odwołany lot odszkodowanie należy się, aczkolwiek trzeba się o nie upomnieć (rekompensata dzięki Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r. uwzględnia prawa pasażera, dzięki którym odzyskamy nie tylko zwrot kosztów za bilet, ale też rekompensatę. Zgodnie z powyższym dokumentem w przypadku anulowania lotu przewoźnik musi zapewnić pasażerowi alternatywny sposób przewozu oraz zwrócić koszty biletu. Zażalenie należy dostarczyć wprost do przewoźnika, korzystając z istniejącego unijnego wniosku skargi. Zachowajmy jego ksero, żeby w przypadku niezadowalającej odpowiedzi szukać wsparcia u Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


lotnisko
Napisane przez: blu-news.org
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ponadto podróżnemu należy się odszkodowanie w wysokości 250-600 euro. należne za odwołany lot odszkodowanie naliczone jest w zależności od długości trasy. Gdy podróż miała odbyć się w obrębie Unii Europejskiej, a dystans pomiędzy portami lotniczymi wynosi do 1500 km podróżnemu przysługuje 250 euro. Gdy dystans przewyższa 1500 km odszkodowanie wynosi 400 euro. W przypadku lotów między portami w Unii Europejskiej a tymi zlokalizowanymi poza nią, a dodatkowo w przypadku przelotu ponad 3500 km podróżny powinien uzyskać 600 euro odszkodowania. Dobrze pamiętać, że kwota zadośćuczynienia może zostać pomniejszona o 50%, w przypadku, gdy przewoźnik zaoferuje nam zamienny przelot w podobnym czasie. Prawa pasażera (sprawdź informacje) zawarte w Rozporządzeniu nie dotyczą jednak sytuacji, gdy lot został odwołany z powodu szczególnych zdarzeń lub informację o zmianach otrzymamy 2 tygodnie przed planowaną podróżą.
2020/02/21, 07:16:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.