Gdańsk

Gdańsk to miasto o wyjątkowo bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu znaczących kontaktów zagranicznych, istotnego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu turystów spędzających urlop nad morzem. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na szybki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niesłychanie malowniczym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

Gdańsk
Napisane przez: MrSco
Na zwiedzanie miasta Gdańsk warto przeznaczyć co najmniej kilka dni. Tylko wówczas jesteśmy w stanie w całości poznać jego piękno i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swą wyprawę po mieście należy zacząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z zachwycającą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów mieszczących się przy Długim Targu, wyróżnić trzeba ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Należy podkreślić, że w tutejszych kamienicach przebywali najwięksi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Nadzwyczajnie czarująca jest także ul. Mariacka, przy której mieszczą się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo należy odwiedzić gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niezwykle cenne, a wyjątkową uwagę trzeba zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał mieści się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Kolejne teksty

Jantar - tajemnica Bursztynowego Szlaku

dzieci
Napisane przez: www.sxc.hu
Zainspirowane przez: www.sxc.hu
Jantar to wieś letniskowa która leży w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez powodu odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, bowiem znajduje się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, dorocznie jest organizowany tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.


Charakterystycznym elementem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. We współczesnych czasach w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując wczasy 2014.

Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni handlarze wystawiają swoje wyroby, odbywają się niesłychanie interesujące imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Wyjątkowo istotnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie podczas ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej popularnych symboli polskiego oporu.

Wśród dużej ilości gdańskich muzeów z pewnością należy zobaczyć wystawę „Droga do Wolności”, która w wyjątkowo interesujący sposób obrazuje wydarzenia powiązane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

Podczas zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, czarujący Park Oliwski oraz cudnie położone zoo.

***
Pełną propozycję na odpoczynek 2014 w Łebie można odszukać w serwisie Ruszajwpolske.pl albo klikając na niżej występujące linki:
- pokoje gościnne Gdańsk
- niedrogie noclegi Trójmiasto
- wakacje wycieczka na kubę 2015 morze bałtyckie
2023/04/25, 07:51:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.