Jaki jest koń według pewnego polskiego księdza oraz do jakiego celu bywał wykorzystywany?

W obecnych czasach twierdzi się, iż najlepszym druhem człowieka jest jego pies. Czy wszakże zawsze tak było? Jeśli porównamy ilość oraz wariant znajdujących się na pomnikach zwierzaków, to okaże się, iż o wiele częściej dany heros jest przestawiany w obecności swego rumaka niż psa.


koń
Napisane przez: LTB Sp. z o.o.
Zainspirowane przez: VipTurystyka.pl


Jednym z najbardziej słynnych cytatów poświęconych takiemu wspaniałemu rumakowi jest taki błahy, pochodzący z pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej pod tytułem "Nowe Ateny". Cytat ten to: Koń jaki jest, wszelki ogląda. Mówi się, że literat tejże encyklopedii kanonik kijowski Benedykt Chmielowski uznał konia za zwierzę zbyt oczywiste, ażeby je dokładniej opisywać. W tamtejszych czasach, (a idzie o pierwszą fazę XIX wieku) każdy szlachcic posiadał tego typu czworonoga, zatem jego precyzyjne opisywanie stało się poprzez autora uznane za całkowicie niepotrzebne. A do czego w ogóle był wykorzystywany w przeszłości koń oraz gdzie moglibyśmy go wyszukać obecnie? Rumaki od zawsze znakomicie sprawdzały się przy przemieszczaniu się osób czy też wyrobów, jakie mogły być wożone na doczepianych do konia wozach. Koń był używany również przy różnych ciężkich robotach fizycznych, przykładowo przy przekręcaniu koła młynarskiego lub przy wywożeniu fedrunku z jakiejś kopalni. Kto nie czytał ani razu noweli pt. "Łysek z pokładu Idy"?


opinie
Napisane przez: Medelie Vendetta
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Aktualnie natomiast każdy koń (przekonaj się co proponuje sprzedaż koni sportowych) posiada już o wiele wygodniejsze bycie, gdyż niemało jego ciężkich czynności wykonywanych jest już przez wszelakie maszyny.


Kolejne teksty

Wiosenne porządki w szafie

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Napisane przez: Kasprzol
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Raz na jakiś czas należy zarządzić porządki w garderobie. Jeśli wiosenne porządki dopiero przed Tobą, poznaj metody na składowanie odzień, aby nie trzeba ich było prasować po każdorazowym wydobyciu z szafy.


W zamian za to bardzo znane są wszelkie świadczenia terapeutyczne - hipoterapia cieszy się znacznym zaciekawieniem zarówno w wypadku dzieci jak i osób dorosłych. Nierzadko też koń wykorzystywany jest w turystyce.
2019/09/30, 09:01:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.