Jaki jest koń według pewnego polskiego księdza oraz do jakiego celu bywał wykorzystywany?

W obecnych czasach twierdzi się, iż najlepszym druhem człowieka jest jego pies. Czy wszakże zawsze tak było? Jeśli porównamy ilość oraz wariant znajdujących się na pomnikach zwierzaków, to okaże się, iż o wiele częściej dany heros jest przestawiany w obecności swego rumaka niż psa.


koń
Napisane przez: LTB Sp. z o.o.
Zainspirowane przez: VipTurystyka.pl


Jednym z najbardziej słynnych cytatów poświęconych takiemu wspaniałemu rumakowi jest taki błahy, pochodzący z pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej pod tytułem "Nowe Ateny". Cytat ten to: Koń jaki jest, wszelki ogląda. Mówi się, że literat tejże encyklopedii kanonik kijowski Benedykt Chmielowski uznał konia za zwierzę zbyt oczywiste, ażeby je dokładniej opisywać. W tamtejszych czasach, (a idzie o pierwszą fazę XIX wieku) każdy szlachcic posiadał tego typu czworonoga, zatem jego precyzyjne opisywanie stało się poprzez autora uznane za całkowicie niepotrzebne. A do czego w ogóle był wykorzystywany w przeszłości koń oraz gdzie moglibyśmy go wyszukać obecnie? Rumaki od zawsze znakomicie sprawdzały się przy przemieszczaniu się osób czy też wyrobów, jakie mogły być wożone na doczepianych do konia wozach. Koń był używany również przy różnych ciężkich robotach fizycznych, przykładowo przy przekręcaniu koła młynarskiego lub przy wywożeniu fedrunku z jakiejś kopalni. Kto nie czytał ani razu noweli pt. "Łysek z pokładu Idy"?


opinie
Napisane przez: Medelie Vendetta
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Aktualnie natomiast każdy koń (przekonaj się co proponuje sprzedaż koni sportowych) posiada już o wiele wygodniejsze bycie, gdyż niemało jego ciężkich czynności wykonywanych jest już przez wszelakie maszyny.


Kolejne teksty

Które atrakcje będą nas oczekiwać, jeżeli znajdziemy właściwy hotel Szklarska Poręba i w nim zamieszkamy?

narty
Napisane przez: CT POLAND
W naszym państwie znajduje się niemało masywów górskich. Może nie należą one do najwyższych na ziemi, ale są piękne i są zwyczajnie polskie. Dlatego też w należącym do nas kraju są różne miasta, jakie znakomicie nadają się na to, aby przyjechać tam na urlop.


Dla przykładu możemy odszukać jakiś dobry hotel Szklarska Poręba oraz zamówić w nim pokój dla swojej osoby oraz całej swojej rodziny.


W zamian za to bardzo znane są wszelkie świadczenia terapeutyczne - hipoterapia cieszy się znacznym zaciekawieniem zarówno w wypadku dzieci jak i osób dorosłych. Nierzadko też koń wykorzystywany jest w turystyce.
2019/09/30, 09:01:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.