Co to jest żywność poddana procesowi liofilizacji? Przez kogo jest ona używana? Jakie są jej zalety?

Ludzie wynaleźli już wiele sposobów na zabezpieczanie żywności w taki sposób, aby można było dłużej przechowywać produkty. Mniej znaną metodą jest liofilizacja. Na czym polega? Kiedy tego typu jedzenie się sprawdzi?
wgl.pl
Napisane przez: Mike Gifford
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Liofilizowanie to konserwacja pożywienia, jakie ma pozbawia żywność prawie całej wody, znajdującej się w niej. Proces ten jest wykonywany przy użyciu bardzo niskiego ciśnienia. Żywność jest zamrażana, a następnie suszona, przez co dostaje się artykuł, który może wytrzymać bardzo długo nawet w ciężkich warunkach. Żywność ta nie psuje się chociażby na skutek działania ciepła. By to pożywienie nadawało się do spożycia, trzeba je rozpuścić we wrzątku. Jest gotowe szybciej, niż gdybyśmy chcieli spożyć na przykład jedzenie suszone. Ważne jest, że artykuły takie są lżejsze, niż pierwotnie, dlatego właśnie znalazły swoje zastosowanie chociażby jako wojskowy prowiant. A w jakich sytuacjach jeszcze stosowana jest żywność poddawana liofilizacji - zobacz żywność liofilizowaną?


Wspomniana mała waga takiego jedzenia sprawiła, iż jest używane wszędzie tam, gdzie ciężar ma spore znaczenie. Przykładem są himalaiści, czy w ogóle ludzie, którzy chodzą po górach. Takie osoby chcą możliwie najbardziej odciążyć plecak tak, aby pokonywanie długiego dystansu było bardziej proste. Osoby zawodowo zajmujące się aktywnością sportową muszą się odpowiednio odżywiać. Natomiast liofilizacja jest metodą, jaka nie pozbawia produktów tak ważnych składników, jak witaminy albo mikroelementy.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.