Doskonały odpoczynek na Kaszubach

Jeżeli byśmy chcieli oznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, przypuszczalnie zadanie to się nie uda. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, więc nie możemy z całą pewnością stwierdzić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednakże dyskusji – na ich terenie są jedne z najwspanialszych zakątków w Polsce: plaże, lasy i jeziora. Niezwykle bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i esencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Napisane przez: Szymon Nitka
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Szalenie rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, położony jest w pięknym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają 1906 r., gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w osiemnasto-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale również kultywowanie kaszubskich tradycji i rzemiosła.

Najbardziej zasłużeni twórcy skansenu spoczywają dzisiaj na wzgórzu, na terenie muzeum. Współcześnie obiekt zajmuje 22 hektary i skupia niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono również wiele wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i jednocześnie najcenniejszym obiektem w skansenie jest drewniany kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Ponadto odbywa się tutaj sporo ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba podkreślić, że Wdzydze Kiszewskie to też wspaniałe miejsce na wakacyjny odpoczynek, ponieważ dysponuje różnorodną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad należy udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są delikatesy lokalnej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zwiedzić. Bez wątpienia trzeba zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad stu lat jest uprzystępniany do zwiedzania i oferuje szeroki wybór produktów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są także Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Ciekawym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Kolejne teksty

Bukareszt – stolica Rumunii świetnym miejscem na krótki wypad, przekonaj się sam, iż warto tutaj przyjechać

miasto
Napisane przez: Wygoda Travel
Zainspirowane przez: Wygoda Travel
Podróże to konik, jaki niezaprzeczalnie wciąga. W końcu znacznie lepiej jest odwiedzić następne państwa, kosztować nowe przysmaki, podziwiać rewelacyjne zabytki i poznawać ludzi, z jakimi nie mielibyśmy okazji się spotkać podążając z domu do pracy i pracy do domu, niż wciąż przesiadywać w swoich 4 ścianach, choćby bardzo ładnych.


Aby w pełni docenić piękno malowniczego krajobrazu Kaszub, należy spędzić tu choćby parę dni, a podczas trwania urlopu wdrapać się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dużą atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Rzeka ma tutaj niezwykle zróżnicowany przebieg, a sam zakątek wyróżnia się fenomenalnym pięknem. Wybierają na wakacje - (domy letniskowe) 2014 Kaszuby należy zaplanować pieszą wędrówkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można niezwykły, stromy klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim znajdującym się pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań głosi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach pozostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, aby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele ciekawych faktów oraz opcji noclegowych można sprawdzić pod adresem .
Napisane przez: k.s.
2023/02/14, 14:28:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.