Wszystkim znane tradycje i obyczaje, które są praktykowane w czasie świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to czas świętowania i radości w rodzinnym gronie. Spędza się je najczęściej z najbliższymi, i jest to chyba najbardziej uroczyście obchodzone święto. Okres Bożego Narodzenia to również bardzo bogata tradycja i praktykowane od lat obrzędy i zwyczaje, bez których ciężko sobie ten okres wyobrazić.


Na pewno do takich należy choinka - nie ma chyba domu, w którym w tym okresie nie migałyby rzędy lampek na sztucznym albo naturalnym drzewku. Z choinkami wiąże się jeszcze jeden zwyczaj, z którego najbardziej cieszą się wszystkie dzieci, pod nią właśnie
zobacz to
Napisane przez: jacinta lluch valero
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
leżą prezenty bożonarodzeniowe. Lecz w wielu domach zaczyna się wszystko wcześniej, bo czasami nawet kilka tygodni przed końcem roku. Bo wtedy zagniata się już ciasto na pierniczki bożonarodzeniowe, które będzie dojrzewać aż do upieczenia. Wielu ludzi w połowie grudnia zabiera się także za kartki na boże narodzenie ręcznie robione, tak aby zdążyć je wysłać do rodziny i przyjaciół. Na pewno każdy będzie się cieszył z takiej kartki znacznie bardziej, niż z przyniesionej z jakiegoś marketu.

Jedną z najważniejszych tradycji na Boże Narodzenie jest wieczerza wigilijna. Siada się do niej w dzień wigilii, gdy na niebie zaczną świecić gwiazdy. Nakrywa się wtedy odświętny stół na boże narodzenie, przy nim właśnie sadza się wszystkich domowników. Stare tradycje mówią, aby jedno miejsce zostawić puste, dla zbłąkanego wędrowca, w niejednym domu cały czas ten zwyczaj jest praktykowany.

Wigilia najczęściej składa się z dwunastu dań, pośród których nie może zabraknąć jakiejś ryby, kapusty z grochem albo kompotu z suszu. Podczas Wigilii zwyczajowo wszyscy dzielą się opłatkiem i składają życzenia najbliższym - to również jest bardzo ważny symbol tych właśnie świąt. W wielu domach śpiewane są także kolędy, a o północy sporo osób odwiedza kościół na corocznej pasterce. Warto pielęgnować te wszystkie zwyczaje Bożego Narodzenia, bo właśnie dzięki nim ten świąteczny okres będzie tak niezwykły i wyjątkowy.
2021/11/19, 01:30:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.