Różnorodność dań na kolecję wigilijną w zależności od regionu kraju w jakim ja spożywamy

Boże Narodzenie to najpiękniejsze rodzinne święta. Z radością hołdujemy świątecznej tradycji, pieczemy ciasta, odgrzebujemy babcine przepisy kulinarne, w tym czasie nawet gotowanie jest fragmentem rytuału świątecznego. Jednak czy na pewno wiemy skąd wzięły się tradycje bożonarodzeniowe pielęgnowane przez pokolenia?
Przysmak świąteczny
Napisane przez: CCFoodTravel.com
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wigilia to w naszym państwie dzień niezwykły ,dzień pojednania, dzień rodzinnych spotkań i kulminacyjny punkt tych świąt. Dlatego, aż ciężko w to uwierzyć, ale wieczerza wigilijna, pojawiła się w polskiej tradycji dopiero w XVIII wieku. Najważniejszym chwilą tego dnia jest uroczysta kolacja złożona z postnych straw, do której siada się z chwilą ukazania pierwszej gwiazdki na niebie, zwyczaj ten ma przypominać gwiazdę betlejemską, która prowadziła do stajenki Betlejemskiej Trzech Króli.

Najmłodszym zwyczajem Bożonarodzeniowym jest choinka, która przyszła do nas z Niemiec w XVIII wieku. Wcześniej w polskich domach stawiało się snopki nie wymłóconego zboża lub zawieszało jemiołę. Tego wyjątkowego wieczoru, wszystko jest magiczne i okazuje się mieć symboliczne znaczenie. Nawet w jakiej ilości są potrawy na wigilię (więcej tutaj) znajdują się na stole. Tradycja karze, by wieczerza składała się z nieparzystej ilości dań. W wiejskiej chałupie jadano wiec 7 potraw (7dni tygodnia) na dworach szlacheckich podawano ich już 9 (9 chórów anielskich) a u arystokracji wieczerza składała się z 12 potraw na cześć dwunastu apostołów. Dania pojawiające się owego dnia na wszystkich stołach zarówno chłopskich jak i szlacheckich były przygotowane z darów lasów, pól i jezior. Pięknym zwyczajem, jest
zobacz to
Napisane przez: Mike Gifford
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
przestrzegany do dzisiaj w wielu domostwach, zakaz jedzenia mięsa zwierząt, tłumaczony tym, że tego szczególnego dnia wszystkie stworzenia żywe tworzą jedną rodzinę.

W wielu domach, jada się różne potrawy na wigilię, uznając je za tradycyjne dania wigilijne. Różnice te wywodzą się z lokalnych zwyczajów i przyszły razem z naszymi rodzinami z różnych regionów państwa. Jak wynika ze źródeł pisanych w Wielkopolsce i na Śląsku, przygotowywano zupę rybną lub migdałową.


Kolejne teksty

Dobre garnki w każdym mieszkaniu są niezbędne

garnki
Napisane przez: William Allen, Image Historian
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeśli zależy nam na tym żeby nasza kuchnia stała się kompletna musimy pamiętać o tym, żeby kupić do niej zestawy garnków. Oczywiście na początku możemy kupić jeden porządny komplet, ale najlepiej, żeby w każdym mieszkaniu były dwa komplety garnków. W obecnych czasach nie ma kłopotu z kupowaniem garnków, trzeba jedynie pójść do centrum handlowego i tam można kupić w przystępnej cenie zestawy garnków. Jeżeli posiadamy płytę indukcyjną powinniśmy wybrać lepszy zestaw, bo niestety normalne garnki nie nadają się do tego typu urządzenia.

Ale w Galicji i wschodniej części kraju, spożywano tego dnia barszcz albo zupę grzybową. Na wszystkich stołach, niezmiennie znajduje się mak, chociaż i on, przygotowywany jest w różnych postaciach. Dawniej gotowano z niego zupę, dodawano do kluseczek i kasz. Tak powstała najsłynniejsza chyba z polskich potraw, wigilijna kutia. W najstarszych przepisach kulinarnych, kutia przygotowywana jest z całych ziaren pszenicy, będących symbolem odradzającego się życia, maku symbolizującego spokojny sen i odpoczynek oraz miodu-zwycięzcy nad niedobrymi mocami. W innych regionach kraju mak znajduje się w przepisach na ciasta, takich jak makowiec, strucla z makiem czy rolada drożdżowa. Z tradycji chłopskiej wywodzi się groch z kapustą czy kapusta z grzybami a ciekawostką jest fakt, że potrawy z ryb na dworach szlacheckich uważane były jako jedno danie.
2019/06/17, 14:03:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.