Monitoring władz - prawo i obowiązek społeczeństwa

W każdym ludowładczym kraju istnieje zespół osób, która nim kieruje. Ludzie ci zostali powołani przez wyborców w wolnych wyborach i akceptując swoją nominację, zobowiązali się do służenia społeczeństwu i krajowi.
odnośnik
Napisane przez: Garry Knight
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W myśl radzieckiej maksymy „ufaj, ale sprawdzaj” ważne jest by czasami kontrolować ich poczynania. Inspekcja działań rządzących, czym jest i kto się tym zajmuje? Wyselekcjonować można następujące sposoby kontrolowania rządzących: kontrola społeczeństwa a także kontrola działań władz. Społeczna inspekcja działań rządzących to obywatelski monitoring sprawowania władzy przez rządzących oraz administrację. Dlaczego się to odbywa? Przede wszystkim po to, by usprawnić ich sposób działania a także dać poczucie odpowiedzialności i sprawczości jednostkom. Ową kontrolę ma obowiązek sprawować każdy - pojedynczy obywatele, dziennikarze, grupy mieszkańców oraz grupy społeczne.

Kolejne teksty

Gdzie można spędzić weekend poza Warszawą?

Ogród pełen cienia
Napisane przez: Jean-Sebastien Roy
Zainspirowane przez: Ogród pełen cienia
Po całym tygodniu męczącej pracy czas na przysługujący, weekendowy wypoczynek. Gdy zanosi się śliczna pogoda nie warto gnić w domu tylko wybrać się gdziekolwiek na weekendowy wyjazd. Na pewno o wiele lepiej odpocznie się na łonie natury niż siedząc w domu. Agroturystyka mazowieckie ma do zaoferowania bardzo dużo interesujących propozycji.


W ramach państwowej inspekcji rządu istnieją takie instytucje jak: Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe. Ich poczynania znacznie różnią się od tych kontroli społecznej: zobowiązani są oni działać wyłącznie w ramach nadanych im kwalifikacji. Społeczna kontrola, którą sprawuje społeczeństwo, ma większe pole do popisu. Mogą aranżować protesty, pochody, naciskać na przedsięwzięcia władz. Kontrolą rządzących zajmują się też sygnaliści. W odróżnieniu od kontroli społecznej oraz państwowej, znajdują się oni wewnątrz sfery rządzącej. Funkcjonują oni poprzez zgłaszanie błędów, które występują w miejscu ich pracy.

Ludzie
Napisane przez: Grant Wickes
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kontrola władz, czyli działanie w interesie publicznym

Uznawanie, że kontrolowanie władzjest tylko w powinności wyspecjalizowanych komórek jest nieprawidłowe. Dlaczego? Każdy z nas widzi odstępstwa od norm jakimi kierują się rządzący oraz administracja. Dlatego należy na nie reagować, zainteresować się, zapytać o przyczyny, zaproponować rozwiązanie lub znaleźć kogoś kto może wpłynąć na poprawę sytuację, po to by uniknąć ich w przyszłości i ulepszyć ich funkcjonowanie. Inspekcję władz należy uznać za prawo jak i obowiązek wszystkich obywateli.
2019/10/02, 07:34:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.