Giewont jest wierzchołkiem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw złożony jest z 3 części – Małego Giewontu (1728 m), Wielkiego Giewontu (1894 m) jak też Długiego Giewontu (1876 m), co daje łącznie rozciągłość 2,7 km. Pomiędzy nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz między Wielkim i Małym Giewontem, Przełęcz Kondracka, do jakiej opadają południowe pochyłości Wielkiego Giewontu jak też Wielki Upłaz, w który wtapiają się południowe pochyłości Długiego Giewontu.
Dodatkowo pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem możemy dostrzec kolejną – Szczerbę o wielkości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie wywołuje, iż jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych wierzchołków po polskiej stronie Tatr.
Giewont umiejscowiony jest na terenie Tatrzańskiego
Parku Narodowego, między czterema dolinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową jak też Strążyską.
Napisane przez: nie
Zainspirowane przez: pixabay.com
Wejście na wierzchołek możliwe jest od strony południowej, pochylenia północne są niedostępne. Ponad szczytem Giewontu wznosi się krzyż o wysokości piętnastu metrów. Przy odpowiedniej widzialności jest on spostrzegany z najodleglejszych zaułków Zakopanego. Jest to dar od mieszkańców Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa.
Bajka o Śpiącym Rycerzu. Poniektórzy nie mają obiekcji, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, jaki czuwa nie tylko nad Zakopanem, ale także nad całą Polską i z całą pewnością zbudzi się, jeśli ta będzie w niebezpieczeństwie.podobne źródła
hotel nad morzem z basenemZ Giewontu roztacza się prześliczny widok zarówno na Zakopane, jak też na tatrzańskie szczyty. Jeśli aura będzie nam sprzyjać na pewno dostrzeżemy Babią Górę jak też Gorce, a spoglądając na południe także Czerwone Wierchy.