Eskapada na Giewont

Giewont jest wierzchołkiem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw złożony jest z 3 części – Małego Giewontu (1728 m), Wielkiego Giewontu (1894 m) jak też Długiego Giewontu (1876 m), co daje łącznie rozciągłość 2,7 km. Pomiędzy nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz między Wielkim i Małym Giewontem, Przełęcz Kondracka, do jakiej opadają południowe pochyłości Wielkiego Giewontu jak też Wielki Upłaz, w który wtapiają się południowe pochyłości Długiego Giewontu.

Dodatkowo pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem możemy dostrzec kolejną – Szczerbę o wielkości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie wywołuje, iż jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych wierzchołków po polskiej stronie Tatr. Giewont umiejscowiony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między czterema dolinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową jak też Strążyską.
wycieczka w górach
Napisane przez: nie
Zainspirowane przez: pixabay.com
Wejście na wierzchołek możliwe jest od strony południowej, pochylenia północne są niedostępne.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst i masz chęć uzyskać więcej informacji, to pomoże Ci odsyłacz do strony - tam znajdziesz ciekawe informacje.

Ponad szczytem Giewontu wznosi się krzyż o wysokości piętnastu metrów. Przy odpowiedniej widzialności jest on spostrzegany z najodleglejszych zaułków Zakopanego. Jest to dar od mieszkańców Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Bajka o Śpiącym Rycerzu. Poniektórzy nie mają obiekcji, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, jaki czuwa nie tylko nad Zakopanem, ale także nad całą Polską i z całą pewnością zbudzi się, jeśli ta będzie w niebezpieczeństwie.

To zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? Zobacz także podobne źródła na ten opisywany wątek, które na pewno są tak samo wciągające.

Z Giewontu roztacza się prześliczny widok zarówno na Zakopane, jak też na tatrzańskie szczyty. Jeśli aura będzie nam sprzyjać na pewno dostrzeżemy Babią Górę jak też Gorce, a spoglądając na południe także Czerwone Wierchy.


Kolejne teksty

Co interesującego dla wczasowiczów oferuje nasze polskie morze, co robić, żeby się nie nudzić w czasie pobytu

zachód słońca nad Bałtykiem
Napisane przez: włodi
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dla niejednej osoby odwiedzenie polskiego morza to niezbędny element wakacyjnego wypoczynku. Mimo że tak naprawdę można by się było tam wielu rzeczy przyczepić, to mimo wszystko nadal każdego lata nad Bałtykiem wypoczywają tysiące turystów. I nie ma znaczenia, że ceny są wysokie, że w wielu miejscach króluje tandeta i komercja czy wreszcie że sa problemy z pogodą - Bałtyk ma tyle uroku w sobie, że i tak wiele osób tam przyjedzie. Bo w końcu to tamtejsze plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie i to właśnie nad Bałtykiem panuje specyficzny, bardzo korzystny dla naszego zdrowia mikroklimat.

Należy pomnieć, że jeżeli tylko aura się zepsuje, a już na pewno,
góry zimą
Napisane przez: nie
Zainspirowane przez: pixabay.com
jeśli zacznie się burza, musimy czym prędzej, jednakże z zachowaniem wszelkiej ostrożności zejść ze szczytu – niebezpieczeństwo uderzenia pioruna jest znaczne. Giewont jest bardzo niebezpieczną górą zaś gros turystów traktuję eskapadę na niego jako spacerek.
Przed wybraniem się na Giewont sprawdźmy okoliczności pogodowe – kiedy zapowiada się na burzę, lepiej wybierzmy spacer po Krupówkach. W czasie wchodzenia na wierzchołek należy zachować ostrożność – co roku dochodzi w tym miejscu do nieszczęść, z przyczyny niefrasobliwych podróżników, którzy spadają w urwiska. Pomimo iż wejście na szczyt w sezonie zimowym nie jest zabronione, to jednakże się je odradza – decydują się na nie wyłącznie dobrze przygotowani kondycyjnie oraz sprzętowo taternicy. Zanim wyruszysz w podróż sprawdź noclegi w Zakopanem (nasz propozycja: więcej).
2021/10/28, 07:26:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.