Eskapada na Giewont

Giewont jest wierzchołkiem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw złożony jest z 3 części – Małego Giewontu (1728 m), Wielkiego Giewontu (1894 m) jak też Długiego Giewontu (1876 m), co daje łącznie rozciągłość 2,7 km. Pomiędzy nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz między Wielkim i Małym Giewontem, Przełęcz Kondracka, do jakiej opadają południowe pochyłości Wielkiego Giewontu jak też Wielki Upłaz, w który wtapiają się południowe pochyłości Długiego Giewontu.

Dodatkowo pomiędzy Wielkim i Małym Giewontem możemy dostrzec kolejną – Szczerbę o wielkości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie wywołuje, iż jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych wierzchołków po polskiej stronie Tatr. Giewont umiejscowiony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między czterema dolinami – Bystrej, Małej Łąki, Kondratową jak też Strążyską.
wycieczka w górach
Napisane przez: nie
Zainspirowane przez: pixabay.com
Wejście na wierzchołek możliwe jest od strony południowej, pochylenia północne są niedostępne.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst i masz chęć uzyskać więcej informacji, to pomoże Ci odsyłacz do strony - tam znajdziesz ciekawe informacje.

Ponad szczytem Giewontu wznosi się krzyż o wysokości piętnastu metrów. Przy odpowiedniej widzialności jest on spostrzegany z najodleglejszych zaułków Zakopanego. Jest to dar od mieszkańców Zakopanego ufundowany w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Bajka o Śpiącym Rycerzu. Poniektórzy nie mają obiekcji, Giewont to nikt inny, jak Śpiący Rycerz, jaki czuwa nie tylko nad Zakopanem, ale także nad całą Polską i z całą pewnością zbudzi się, jeśli ta będzie w niebezpieczeństwie. Z Giewontu roztacza się prześliczny widok zarówno na Zakopane, jak też na tatrzańskie szczyty. Jeśli aura będzie nam sprzyjać na pewno dostrzeżemy Babią Górę jak też Gorce, a spoglądając na południe także Czerwone Wierchy.


Kolejne teksty

Co interesującego dla wczasowiczów oferuje nasze polskie morze, co robić, żeby się nie nudzić w czasie pobytu

zachód słońca nad Bałtykiem
Napisane przez: włodi
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dla niejednej osoby odwiedzenie polskiego morza to niezbędny element wakacyjnego wypoczynku. Pomimo że tak naprawdę można by się było tam niejednej rzeczy przyczepić, to jednak w dalszym ciągu co roku nad Bałtykiem wypoczywają tłumy ludzi. I nie ma znaczenia, że jest tam drogo, że w wielu miejscach panuje komercja i tandeta czy wreszcie że sa problemy z pogodą - Bałtyk ma tyle piękna w sobie, że i tak ludzie tam przyjadą. Bo przecież to bałtyckie plaże uważane są za jedne z najpiękniejszych w Europie i to właśnie nad Bałtykiem jest specyficzny, bardzo korzystny dla zdrowia ludzi mikroklimat.

Należy pomnieć, że jeżeli tylko aura się zepsuje, a już na pewno,
góry zimą
Napisane przez: nie
Zainspirowane przez: pixabay.com
jeśli zacznie się burza, musimy czym prędzej, jednakże z zachowaniem wszelkiej ostrożności zejść ze szczytu – niebezpieczeństwo uderzenia pioruna jest znaczne. Giewont jest bardzo niebezpieczną górą zaś gros turystów traktuję eskapadę na niego jako spacerek.
Przed wybraniem się na Giewont sprawdźmy okoliczności pogodowe – kiedy zapowiada się na burzę, lepiej wybierzmy spacer po Krupówkach. W czasie wchodzenia na wierzchołek należy zachować ostrożność – co roku dochodzi w tym miejscu do nieszczęść, z przyczyny niefrasobliwych podróżników, którzy spadają w urwiska. Pomimo iż wejście na szczyt w sezonie zimowym nie jest zabronione, to jednakże się je odradza – decydują się na nie wyłącznie dobrze przygotowani kondycyjnie oraz sprzętowo taternicy. Zanim wyruszysz w podróż sprawdź noclegi w Zakopanem (nasz propozycja: więcej).
2020/02/20, 07:53:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.