Jakie istotne i szerokie zagrożenia wyrządzi kopalnia odkrywkowa?

Okazuje się, iż kopalnie odkrywkowe niosą za sobą niemało znacznych zagrożeń, wskutek tego coraz więcej osób występuje z działaniami i petycjami, jakie mają na celu uświadomienie społeczeństwa jakie zagrożenia są połączone z wybudowaniem takiej kopalni.

kopalnia odkrywkowa
Napisane przez: André Schäfer
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Aktualnie coraz częściej powstają kopalnie odkrywkowe, z jakimi możemy zetknąć się w różnorodnych regionach, takich jak na przykład Krobia, Miejska Górka bądź Poniec. Bezsprzecznie kopalnia odkrywkowa to bardzo wielkie zagrożenia dla rolnictwa, miejscowych firma i dla mieszkańców danego regionu. Jeżeli chodzi o rolnictwo to wskutek zaistnienia kopalni wolno się spodziewać, że nie wróci ono do tak słusznego stanu, w którym było przed budową i pracami w kopalni. Zboża, pola oraz uprawy mogą pozostać na dobre unicestwione, a jak wiadomo ucierpi na tym nie tylko środowisko, lecz też ludzie, którzy przecież uprawiają ziemię w celach zarobkowych. Kopalnia odkrywkowa przyniesie więc rozległe szkody skarbowe, co może spowodować u niektórych rodzin duże problemy, utratę pracy, brak pieniędzy na koszty utrzymania.

Taki protest wynika z niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą wybudowanie kopalni. Uszczerbku doznaje bowiem nie tylko środowisko naturalne, ale również wygląd otoczenia, które kształtuje istota ludzka. Mamy w tym przypadku na myśli drogi, które czasem się zapadają. Szkody pogórnicze spowodowane osunięciem się ziemi występują na obszarach, gdzie kopalnia stanowi zawsze towarzyszący element ojczystego krajobrazu, to jest na Górnym Śląsku. To bardzo niebezpieczne zjawisko bywa nie tylko przyczyną dziur na ścieżkach, ale także narusza podstawy bloków, zagrażając w ten sposób bezpieczeństwu ich mieszkańców.

Przedstawiona wcześniej sytuacja dotyczy kopalni, w której wydobywa się węgiel kamienny. Jednak w przypadku eksploatowania złóż węgla brunatnego również będziemy mieć do czynienia z niszczeniem otaczającej przyrody. I nikogo już nie dziwi fakt, że mieszkańcy miejscowości Miejska Górka protestują przeciwko otwarciu nowej kopalni: . Węgiel brunatny fedruje się metodą odkrywkową, co oznacza, że ściąga się całe płaty ziemi, aby dostać się do złoża. W ten sposób niszczy się naturalną florę, a w pobliżu wyrasta szpecąca krajobraz kopalniana infrastruktura wraz z hałdami wydobytego towaru.

Miejska Górka to miasto usytuowane w Wielkopolsce. Jego mieszkańcy pragnęliby zachować naturalny wygląd najbliższego otoczenia, aby mieć gdzie udawać się na świąteczne spacery. Poza tym ewentualnym turystom natychmiast rzucałby się w oczy szpetny widok i najprawdopodobniej nie chcieliby zbyt długo przebywać w takim miejscu. Z kolei ponowne przywrócenie okolicy prawdziwie pięknego wyglądu wiązałoby się z tak wygórowanymi kosztami, że trudno byłoby znaleźć sponsora dla tak szeroko zaplanowanego przedsięwzięcia. Przekonaliśmy się zatem, że protesty mieszkańców bywają w najwyższym stopniu uzasadnione.
2018/06/21, 17:10:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.