Jakie konsekwencje niesie na dzieci rozwód rodzicieli oraz w jaki sposób możemy siebie a również ich na to przygotowywać?

Podczas gdy dochodzi do rozwodu miedzy partnerami posiadającymi dzieci, najbardziej cierpią oraz tracą na tym oczywiście dzieci, które zostają bez jednego z rodzicieli. Tymczasem nie tylko oni odbierają to dokuczliwie. Również rodziciel, który wyprowadza się z domu i zostaje zupełnie sam bez codziennego kontaktu z dziećmi.


kobieta
Napisane przez: Eveline Cosmetics
Zainspirowane przez: Eveline Cosmetics
Uznane jest, że definicja samotni rodzice to osoby, które pojedynczo wychowują pociechy. Ale co w takim razie możemy powiedzieć o rodzicu, jaki nie mieszka łącznie z dziećmi lecz ma wszelkie prawa do swoich dzieci jednakże orzeczeniem sądu pozostają przy drugim rodzicu. Czy również nie możemy ich określić samotnym rodzicielem? Jak najbardziej wyjątkowo oni odczują izolacje i tęsknią za swoimi pociechami, jakie pozostały z drugim rodzicielem.

Niewątpliwie dla dziecka rozstanie rodzicieli to dotkliwy oraz poruszający okres, jednak dla rodzica, jaki zamieszkał w innym miejscu niż dzieci również jest to dotkliwy okres. Także doświadczają rozłąkę z pociechami jak też niemożność ich wychowywania oraz spędzanie z nimi tak wiele czasu jak było to wcześniej. Po rozwodzie rodzicieli dzieci jednakże posiadają cały czas ufność, że rodziciele się jeszcze raz zejdą. Też oskarżają siebie i swoje zachowania za rozwód rodziców.

Częstokroć czują się opuszczone i samotne, co może ujawniać się protestem i złością względem rodziców. Następuje również regresja, to znaczy, że dzieci zaczynają się moczyć do łóżka, ssają kciuk, lecz również posiadają potrzebę częstego tulenia się i zapewnienia, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku oraz strachu, a również budzi małe poczucia bezpieczeństwa, zwątpienie, bezsenność, nocne koszmary czy też strach przed mrokiem.

Dzieci bardzo tęsknią za rodzicielem, który się wyprowadził, lecz również mogą demonstrować gniew oraz bunt na rodzica z jakim zostali, a którego obwiniają za rozpad rodziny. Zarazem odczuwają lęk, iż odejdzie też rodzic zamieszkujący z nimi. Doświadczają wielki smutek i nierzadko płaczą. Na domiar złego często z winy rodzicieli, odczuwają konieczność wybrania czy są oddane w stosunku do mamy, czy też taty. Dzieci również czują silny żal, smutek, a także rozpacz, doznają krzywdy oraz są bezradne oraz słabe w przypadków rozwodu ich rodziców.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.