Co to jest hospicjum i dlaczego jest tak bardzo istotne? Jak wygląda historia hospicjum, skąd wzięła się ta idea?

Hospicjum to instytucja, która trudni się opieką osób nieuleczalnie chorych, którzy są w czasie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem hospicjum nie jest zatrzymanie choroby, bo jest to już nierealne, najistotniejsze jest ulepszenie jakości życia osoby chorej.
Hospicjum kojarzy się jako miejsce bardzo smutne i depresyjne. Wszędzie przecież tyle nieszczęścia i chorób. Mimo to, w takich miejscach można poznać cudowne osoby. Możemy spotkać osoby, które pogodzonez tym, że umrą są w stanie pobyć ostatnie lata życia w ciekawym towarzystwie. To z pewnością bardziej przyjemne niż umieranie samemu w domu. To właściwie wspierające, iż są wśród nas osoby z problemami, stąd
Miś
Napisane przez: Teemu Tretjakov
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
bardziej można się porozumieć. Taka pomoc, innej osoby, miły personel, to naprawdę wzmacniające, żeby nie załamywać się całkowicie. W Polsce istnieje duża ilość takich miejsc, jak hospicjum (zobacz wskazany adres Katowice > Hospicjum > www.hospicjumkatowice.pl), ale i tak jest ich zbyt mało. Europa, jak i nasz kraj coraz bardziej się starzeją. Więcej jest osób wiekowych niż młodych, raczej trwa taka tendencja. Wydaje się więc, że właściwa liczba takich miejsc w naszym kraju będzie konieczna. Miejmy nadzieję, że nasze władze zatroszczą się o właściwą politykę w tej dziedzinie. A jak w historii kształtowała się ta instytucja? Współczesny model opieki hospicyjnej stworzyła Cicely Saunders–Angielka, jaka w 1967 roku otworzyła w Londynie specjalistyczny ośrodek opieki nad śmiertelnie chorymi o nazwie Hospicjum Świętego Krzysztofa.


Kolejne teksty

Nie respektujemy rzeczy… póki je posiadamy

Idący ludzie
Napisane przez: Franklin Heijnen
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Większość zawodów potrzebuje szeregu różnych pomocy. Jak wybudować gmach bez cegłówek czy pustaków? Czy damy radę wykonać zdjęcie bez aparatu? A jak pomalujemy pokój bez farby? I czy można notować bez kartki i długopisu? I na sam koniec: czy można żyć bez pieniędzy?
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.