Co to jest hospicjum i dlaczego jest tak bardzo istotne? Jak wygląda historia hospicjum, skąd wzięła się ta idea?

Hospicjum to instytucja, która trudni się opieką osób nieuleczalnie chorych, którzy są w czasie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem hospicjum nie jest zatrzymanie choroby, bo jest to już nierealne, najistotniejsze jest ulepszenie jakości życia osoby chorej.
Hospicjum kojarzy się jako miejsce bardzo smutne i depresyjne. Wszędzie przecież tyle nieszczęścia i chorób. Mimo to, w takich miejscach można poznać cudowne osoby. Możemy spotkać osoby, które pogodzonez tym, że umrą są w stanie pobyć ostatnie lata życia w ciekawym towarzystwie. To z pewnością bardziej przyjemne niż umieranie samemu w domu. To właściwie wspierające, iż są wśród nas osoby z problemami, stąd
Miś
Napisane przez: Teemu Tretjakov
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
bardziej można się porozumieć. Taka pomoc, innej osoby, miły personel, to naprawdę wzmacniające, żeby nie załamywać się całkowicie. W Polsce istnieje duża ilość takich miejsc, jak hospicjum (zobacz wskazany adres Katowice Hospicjum www.hospicjumkatowice.plyt mało. Europa, jak i nasz kraj coraz bardziej się starzeją. Więcej jest osób wiekowych niż młodych, raczej trwa taka tendencja. Wydaje się więc, że właściwa liczba takich miejsc w naszym kraju będzie konieczna. Miejmy nadzieję, że nasze władze zatroszczą się o właściwą politykę w tej dziedzinie. A jak w historii kształtowała się ta instytucja? Współczesny model opieki hospicyjnej stworzyła Cicely Saunders–Angielka, jaka w 1967 roku otworzyła w Londynie specjalistyczny ośrodek opieki nad śmiertelnie chorymi o nazwie Hospicjum Świętego Krzysztofa.


Kolejne teksty

Elektroniczna sprzedaż gier na PC

konsola ouiya
Napisane przez: Cesar Cardoso
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W dobie wszechobecnego dostępu do szybkiego internetu twórcy gier znaleźli doskonałe rozwiązanie na zminimalizowanie kosztów sprzedaży swoich wyrobów. Kiedyś miłośnicy gier nabywali gry na namacalnych nośnikach, takich jak płyta CD czy DVD, niosło to za sobą bardzo duże koszty związane z wytłoczeniem sporego nakładu płyt i produkcją opakowań.

Już jako młoda osoba Cicely chciała zostać pielęgniarką, jednakże sprzeciw rodziców spowodował, iż udało się jej zrealizować to pragnienie dopiero w 1944 roku. Pracując jako pielęgniarka w londyńskim szpitalu Świętego Łazarza troszczyła się nieuleczalnie chorym polskim lotnikiem, Dawidem Taśmą. Z dyskusji, które z nim podejmowała, zrodziła się idea miejsca przeznaczonego dla ludzi umierających. Miejsca, w którym będą mogli, otoczeni opieką, wolni od przykrego bólu, uporządkować swoje sprawy oraz przygotować się na swoją śmierć. Rozwijanie tej szczytnej idei trwała dziewiętnaście lat, w trakcie jakich Cicely Saunders ukończyła studia medyczne oraz odbyła praktykę lekarską w szpitalu Świętego Józefa, którego specjalnością była opieka nad chorymi umierającymi.


Sprawdź naszego g+: plus.google.com/112682184772374895206/ Hospicjum z KatowicHospicjum z Katowic
2022/08/11, 10:29:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.