Co to jest saperka? Do czego może ona służyć w wojsku oraz na co dzień?

Istnieją takie przedmioty, jakie stworzono do specyficznych celów. Jednak, pomimo tego doskonale pomagają spełniać także inne, bardzo praktyczne zadania.
pracy
Napisane przez: Wawel Service


Przykładem jest saperka. Do czego służy? W jakich sytuacjach będzie niezbędna?


Saperki stworzono, jako część wyposażenia żołnierzy, a powszechnie zaczęto je wykorzystywać podczas Pierwszej Wojny Światowej. Nazewnictwo przywodzi na myśl dość skomplikowany przedmiot, natomiast jednak mamy do czynienia z niewielką łopatką z głownią w szpic. Skąd zatem ta nazwa? Mianowicie, były używane na co dzień w formacjach saperskich, w jakich służyły do szybkiego wykonywania elementów min znajdujących się pod ziemią. Jednak to nie jedyne jej zastosowanie w armii, gdyż czasami także, w ostateczności służy, jako broń sieczna w ferworze walki.


Natomiast wygodny kształt jak i rozmiary takiego sprzętu spowodowały, że z chęcią używana jest również przez samych cywilów, jacy są w stanie bez problemu ją nabyć. W szczególności fani wędrowania po górach i lasach noszą ze sobą taką niewielką łopatę, jaka przydaje się choćby podczas biwakowania. Można nią zakopać odpadki sanitarne lub też wbić za jej pomocą śledzie mocujące namiot, albo też zrobić wokół niego niewielki wykop, ażeby deszczówka nie podchodziła do namiotu.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.