Kto to jest aktuariusz i w jakich miejscach znajduje zatrudnienie? Na czym w sumie polega jego działalność, w czym musi być najlepszy?

Aktuariusz to profesjonalista w dziedzinie matematyki finansowej oraz ubezpieczeniowej. Zatrudniany jest najczęściej przez firmy ubezpieczeniowe. Stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, wylicza ryzyko przypadków losowych oraz wielkość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, oblicza wielkość tak zwanych rezerw finansowych a także konstruuje tablice wymieralności.
aktuariusze pozują do zdjęcia
Napisane przez: U.S. Department of Agriculture
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Aktuariusz (profesjonalny aktuariusz) posiada wiedzę między innymi w dziedzinie rachunku prawdopodobieństwa, matematyki finansowej orazstatystki. Zna się również świetnie na teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Powinien znać dobrze różnorodne akty i przepisy, typu ksr 6. Właściwym, lecz nie jedynym, miejscem zatrudnienia aktuariusza jest firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze zatrudniani są wszędzie tam, gdzie konieczni są specjaliści od oceny ryzyka, przeważnie w instytucjach finansowych. Każdy z zakładów ubezpieczeń, wedle ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ma obowiązek powołania aktuariusza. W sytuacji ubezpieczeń na życie aktuariusz odpowiada za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, zaś w przypadku ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych niezbędna jest jego opinia opublikowana w sprawozdaniu rocznym.

Kolejne teksty

Wrocław rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz większa ilość wydarzeń się tu dzieje, miasto jest coraz bardziej znane

sypialnia
Napisane przez: Emily May
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wrocław jako miasto spotkań gościł już wiele osób. Pojawiają się tu ludzie biznesu, ludzie polityki, osoby z zagranicy, ale szczególnie normalni obywatele. Szkolenia pojawiają się tu często więc pojawia się wiele opcji jak noclegi dla firm czy apartamenty Wrocław.


Innym miejscem zatrudnienia aktuariuszy są instytucje które zarządzają planami emerytalnymi. Aktuariusz kontroluje i ustala aktywa planu, tak ażeby starczały na pokrycie zobowiązań, określa roczne i wieloletnie koszty planu a także odpowiednią wysokość składki. Reasumując, aktuariusze mogą pracować w wielu instytucjach finansowych zarządzających ryzykiem. Powinni wspierać firmy konsultingowe, udzielając porad w temacie podejmowania decyzji finansowych. Zatrudnieni w działach aktuarialnych w szczególności pomagają projektować programy emerytalne, a w trakcie ich działalności wyceniają aktywa oraz zobowiązania.

Prawnik
Napisane przez: Daniel X. O'Neil
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Aktuariusze są upoważnieni również oszacowywać koszt różnego rodzaju ryzyka w działalności przedsiębiorstw. Mogą także pracować w instytucjach państwowych związanych przykładowo z systemem ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych. Ponadto aktuariusze znajdują etat wszędzie tam, gdzie niezbędne jest rozwiązywanie problemów finansowych oraz statystycznych, czyli banki i firmy inwestycyjne, wielkie korporacje czy związki zawodowe. Jak widzimy więc, zawód to specyficzny, lecz jakże konieczny w wielu branżach, gdzie liczy się ktoś, kto potrafi analizować, szacować, a co najważniejsze dokładnie liczyć. Wszystko to procentuje dokładnym prognozowaniem, tak niezbędnym w tych niepewnych czasach.
2019/06/06, 07:49:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.