Kto to jest aktuariusz i w jakich miejscach znajduje zatrudnienie? Na czym w sumie polega jego działalność, w czym musi być najlepszy?

Aktuariusz to profesjonalista w dziedzinie matematyki finansowej oraz ubezpieczeniowej. Zatrudniany jest najczęściej przez firmy ubezpieczeniowe. Stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, wylicza ryzyko przypadków losowych oraz wielkość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, oblicza wielkość tak zwanych rezerw finansowych a także konstruuje tablice wymieralności.
aktuariusze pozują do zdjęcia
Napisane przez: U.S. Department of Agriculture
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Aktuariusz (profesjonalny aktuariusz) posiada wiedzę między innymi w dziedzinie rachunku prawdopodobieństwa, matematyki finansowej orazstatystki. Zna się również świetnie na teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Powinien znać dobrze różnorodne akty i przepisy, typu ksr 6. Właściwym, lecz nie jedynym, miejscem zatrudnienia aktuariusza jest firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze zatrudniani są wszędzie tam, gdzie konieczni są specjaliści od oceny ryzyka, przeważnie w instytucjach finansowych. Każdy z zakładów ubezpieczeń, wedle ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ma obowiązek powołania aktuariusza. W sytuacji ubezpieczeń na życie aktuariusz odpowiada za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, zaś w przypadku ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych niezbędna jest jego opinia opublikowana w sprawozdaniu rocznym.

Innym miejscem zatrudnienia aktuariuszy są instytucje które zarządzają planami emerytalnymi. Aktuariusz kontroluje i ustala aktywa planu, tak ażeby starczały na pokrycie zobowiązań, określa roczne i wieloletnie koszty planu a także odpowiednią wysokość składki. Reasumując, aktuariusze mogą pracować w wielu instytucjach finansowych zarządzających ryzykiem. Powinni wspierać firmy konsultingowe, udzielając porad w temacie podejmowania decyzji finansowych. Zatrudnieni w działach aktuarialnych w szczególności pomagają projektować programy emerytalne, a w trakcie ich działalności wyceniają aktywa oraz zobowiązania.


Kolejne teksty

W sytuacji, gdy pragniesz wypromować własny biznes, powinieneś znaleźć idealną formę reklamy

odwzorowanie - wakacje
Napisane przez: Artur Nowacki
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dobre promowanie swojej działalności bywa niesamowicie istotne dla powodzenia oraz zysków. Na szczęście obecnie nie brakuje pomocnych narzędzi, dzięki którym można dotrzeć do licznej grupy klientów.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.