Kto to jest aktuariusz i w jakich miejscach znajduje zatrudnienie? Na czym w sumie polega jego działalność, w czym musi być najlepszy?

Aktuariusz to profesjonalista w dziedzinie matematyki finansowej oraz ubezpieczeniowej. Zatrudniany jest najczęściej przez firmy ubezpieczeniowe. Stosując metody rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, wylicza ryzyko przypadków losowych oraz wielkość związanych z tym składek ubezpieczeniowych, oblicza wielkość tak zwanych rezerw finansowych a także konstruuje tablice wymieralności.
aktuariusze pozują do zdjęcia
Napisane przez: U.S. Department of Agriculture
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Aktuariusz (profesjonalny aktuariusz) posiada wiedzę między innymi w dziedzinie rachunku prawdopodobieństwa, matematyki finansowej orazstatystki. Zna się również świetnie na teorii ryzyka, demografii oraz rachunkowości ubezpieczeniowej. Powinien znać dobrze różnorodne akty i przepisy, typu ksr 6. Właściwym, lecz nie jedynym, miejscem zatrudnienia aktuariusza jest firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze zatrudniani są wszędzie tam, gdzie konieczni są specjaliści od oceny ryzyka, przeważnie w instytucjach finansowych. Każdy z zakładów ubezpieczeń, wedle ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej ma obowiązek powołania aktuariusza. W sytuacji ubezpieczeń na życie aktuariusz odpowiada za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, zaś w przypadku ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych niezbędna jest jego opinia opublikowana w sprawozdaniu rocznym.

Kolejne teksty

Rozwijająca się moda na kamery sportowe i drony bardzo raduje

Kamerzysta/fotograf
Napisane przez: Dino K.F. Wong
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kamery sportowe i drony są gadżetami, które są również wśród naszych rodaków coraz bardziej powszechne. Raduje serce, że w tym względzie absolutnie nie zwykliśmy odbiegać od reszty świata.


Innym miejscem zatrudnienia aktuariuszy są instytucje które zarządzają planami emerytalnymi. Aktuariusz kontroluje i ustala aktywa planu, tak ażeby starczały na pokrycie zobowiązań, określa roczne i wieloletnie koszty planu a także odpowiednią wysokość składki. Reasumując, aktuariusze mogą pracować w wielu instytucjach finansowych zarządzających ryzykiem. Powinni wspierać firmy konsultingowe, udzielając porad w temacie podejmowania decyzji finansowych. Zatrudnieni w działach aktuarialnych w szczególności pomagają projektować programy emerytalne, a w trakcie ich działalności wyceniają aktywa oraz zobowiązania.

Prawnik
Napisane przez: Daniel X. O'Neil
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Aktuariusze są upoważnieni również oszacowywać koszt różnego rodzaju ryzyka w działalności przedsiębiorstw. Mogą także pracować w instytucjach państwowych związanych przykładowo z systemem ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych. Ponadto aktuariusze znajdują etat wszędzie tam, gdzie niezbędne jest rozwiązywanie problemów finansowych oraz statystycznych, czyli banki i firmy inwestycyjne, wielkie korporacje czy związki zawodowe. Jak widzimy więc, zawód to specyficzny, lecz jakże konieczny w wielu branżach, gdzie liczy się ktoś, kto potrafi analizować, szacować, a co najważniejsze dokładnie liczyć. Wszystko to procentuje dokładnym prognozowaniem, tak niezbędnym w tych niepewnych czasach.
2019/06/06, 07:49:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.