Elementarne wyposażenie na zimowe wycieczki po górach, co warto posiadać wtedy przy sobie.

Zimowe wycieczki po górach to wspaniałe przeżycie, lecz czasami mogą się przerodzić w duże zagrożenie życia. Wielu ludzi lekceważy to nieco, i niektórzy za to zapłacili wysoką cenę. Nawet latem, w słonecznym dniu trafić się może lokalne załamanie aury, warunki potrafią się bowiem zmieniać w ciągu kilku godzin.

wspinaczka na szczyt
Napisane przez: tsuru_g4
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
I nawet na jednodniowy wypad należy założyć dobre buty, wziąć ze sobą coś ciepłego i płaszcz przeciwdeszczowy, a także sprawny telefon, mapę albo kompas. Zima jest okresem dużo bardziej wymagającym do wędrowania po górach, a co się z tym wiąże znacznie niebezpieczniejsza.

Mamy dla Ciebie ciekawy wpis - tam odkryjesz masę ciekawych informacji i treści. Nie czekaj tylko klikaj!

Szlaki mogą być pokryte śliską warstwą śniegu i lodu, wiatr i mróz powodują szybsze wychłodzenie organizmu, a padający śnieg może bardzo zaburzyć orientacje w terenie. Z tego też powodu każde zimowe wyjście musi być od bardzo starannie zaplanowane, trzeba zebrać całe niezbędne wyposażenie, bo od tego, co będzie się ze sobą miało zależeć może nawet życie uczestników.

Jedną z najistotniejszych rzeczy na takie wyjście jest porządne obuwie i odzież. Obrania muszą być odporne na wodę i dobrze izolujące od chłodu, nawet na krótki wypad powinno się wziąć awaryjny zestaw, jaki może w skrajnych przypadkach ocalić życie. Doskonałym wyborem są na przykład produkty firmy the north face, w odzieży turystycznej tego producenta codziennie chodzą setki miłośników gór i nigdy jeszcze one żadnej osoby nie zawiodły.


Kolejne teksty

Zimą także można korzystać z mnóstwa propozycji

zima
Napisane przez: Bureau of Land Management Oregon/Washington
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dopytajmy się czy w naszej okolicy organizowany jest kulig
Latem możemy używać z kąpieli w morzu, opalać się, albo uprawiać różnego typu sporty, które nie oczekują wielkiego przygotowania, a co zrobić zimą, gdy za oknem ciemno, zimno i człowiek ma wrażenie, że za moment zamarznie? Świetną propozycją dla całej rodziny będzie kulig, który będzie zorganizowany przez profesjonalistów, a więc całkowicie bezpieczny. Zamiast wlec sanki za wozem rodziców, możemy wziąć udział w kuligu, który będzie przygotowany przez doświadczone osoby i będzie się odbywał przez pociągnięcie sanek za sporymi saniami ciągniętymi przez konie. Takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczniejsze, lecz także zdrowsze, bo nikt nie wdycha spalin. Co więcej mamy szansę także wziąć udział w kuligach, gdzie wszyscy będą zasiadywali w saniach ciągniętych przez konny zaprzęg, opatuleni ciepłymi kocami, w blasku pochodni przyczepionych po bokach sań. Takie rozwiązanie spowoduje, że całkowicie będzie można cieszyć się tym niesamowitym przeżyciem, bo będzie nam ciepło oraz nawet spora trasa przejazdu nie będzie stanowiła dla nas trudu.
Jeśli trasa będzie przebiegała w okolicy, w której leży dużo luźnego śniegu, to koniecznym wyposażeniem muszą być detektory lawinowe. Po przysypaniu przez lawinę człowiek przeżyje nawet kilkanaście minut, bez detektora szanse na odnalezienie pod tonami śniegu są bardzo niewielkie. W plecaku obowiązkowo powinien się także znaleźć pożywny prowiant i termos gorącej herbaty.

W chłodnej atmosferze organizm dużo szybciej będzie zużywał kalorie, więc niezbędne będzie jej regularne uzupełnianie, tak żeby nie spowodować osłabienia organizmu. Jeśli się tego wszystkiego będzie pilnować, to nawet wycieczki zimą na szlak nie będą niebezpieczne.
2019/03/31, 07:21:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.