Nie masz pomysłu na urlop? - poznaj Kaszuby i przekonaj się, jak jest tam niesamowicie

Kaszuby to piękny obszar leżący na północy naszego kraju. Jest elementem Pomorza, na zachód od Wisły, jednak mimo to ciężko jest dobrze zaznaczyć granice obszaru, gdyż nie są to tereny historyczne. Kaszuby rozpościerają się od Morza Bałtyckiego na południe, obejmując swoim zasięgiem piaszczyste plaże wybrzeża, jak również przepiękne lasy i malownicze jeziora. Pragniesz mieć wakacje w niezwykłym miejscu? Nie zapomnij o Kaszubach!

Krajobraz, Kaszuby
Napisane przez: Szymon Nitka
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kaszuby są unikalne pod licznymi względami. Na wzmożoną uwagę zasługuje język kaszubski. Używany codziennie przez kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Kaszub jest jednym z języków pomorskich , który zaliczany jest do lechickiej grupy języków zachodniosłowiańskich. Z drugiej strony jego klasyfikacja nie jest do końca jednoznaczna, więc wymaga mnóstwo kontrowersji. Z tego względu część językoznawców ma go nie za język, lecz za dialekt, a nawetgwarę języka polskiego. Przyczyn tego rodzaju sporów musimy szukać w rozmaitych definicjach terminu "język".

Dlatego więc powodu, rezultat zaklasyfikowania będzie różny, w zależności od tego, którą klasyfikację wybierzemy. Nie bez znaczenia także było zaplecze polityczne, czyli wieloletnie naciski i zabiegi władz o to, by każdy obywatel naszego kraju czuł się Polakiem, czyli równocześnie uznawał język polski za swój ojczysty. Właśnie na szczęście sytuacja uległa dużej zmianie. Niezwykle ciekawe i unikalne są również tradycje kaszubskie. Całkiem niedawno dość charakterystyczny dla Kaszub był rodzaj budownictwa. Były to wykonane z drewna domostwa, w większej części zrębowe. Dachy domów wyłożone były strzechą lub gontem. Niestety, teraz tradycyjne budownictwo kaszubskie jest w odwrocie. Wypierane jest bowiem przez popularniejsze, normalne budownictwo murowane według typowych projektów.


Kolejne teksty

Czy widzieliśmy jakie Kaszuby atrakcje nam proponują?

Kaszuby
Napisane przez: glencharnoch
Zainspirowane przez: www.flickr.com
Jeżeli udajemy się na urlop chcemy posiadać świadomość, że pojawimy się w miejscu, gdzie miło będziemy mogli spędzić czas, bez względu na to czy będzie piękna pogoda czy nie. Dlatego też organizując taki wyjazd niejednokrotnie dosyć prędko poszukujemy informacji na temat różnorakich ofert z których mamy szansę skorzystać, tak żeby posiadać pewność, że w razie potrzeby od razu będziemy wiedzieli w jakie miejsce się wybrać.

Czyli mniej inwencji, więcej widoków, jak w pozostałych obszarach Polski. Warto również wspomnieć o strojach kaszubskich. Z tych najważniejszych ubrań można wspominać siedmiobarwny haft, charakterystyczny z racji występujących w nim motywów. Najczęściej takiej hafty pokazują tulipany czy margerytki, ale także róże i serca w kratę. Równocześnie motywy te są ozdobione niewielkimi haftami przyrody, jak pszczoła, słońce i tego typu motywy. Tradycyjne również są, dopełniające haftowane obrazy czy wizerunki czarnych pozawijanych wąsów.

Źródło: https://www.domki-letniskowe.pl/domki-letniskowe-szwajcaria-kaszubska
2019/08/12, 14:05:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.