Czym jest nowatorska technologia led? Czy powinniśmy korzystać z tego typu urządzeń? Co o nich wiemy?

Minęły już czasy nieporęcznego, zbierającego kurz pudła. Kiedyś nie było żadnego wyboru, telewizor najzwyczajniej w świecie był i to tyle. Teraz wybór jest bardzo duży, na rynku są telewizory LCD, plazmowe lub z technologią LED.


led
Napisane przez: Nicolas Buffler
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na konkretny rodzaj sprzętu trwa bardzo długo.Telewizory lub ekrany led to nic innego, jak bardziej nowoczesne typy takich samych urządzeń z technologią LCD. Według opinii ekspertów jedyną różnicą między wspomnianymi dwoma rodzajami będzie tu podświetlenie, umieszczane za ciekłokrystalicznym panelem. W telewizorach LED umieszczano światła fluorescencyjne z zimną katodą, podczas gdy w technologii LED stosowane są diody (ich wykorzystanie można też zobaczyć w tym miejscu: daily motion). Lampy diodowe są umiejscawiane albo zaraz za matrycą, lub też wzdłuż krawędzi płaskiego ekranu. W pierwszym wariancie – w porównaniu do tradycyjnych odbiorników LCD – mamy lepszy kontrast oraz nasycenie czarnego koloru.

kolorowe ledy
Napisane przez: sundyme
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W drugim przypadku dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu diod na obrzeżach odbiornika, telewizory czy monitory ledowe mogą być wyjątkowo cienkie. Trzeba wiedzieć, iż pierwszy odbiornik w technologii LED wszedł na rynek już w 2004. Stworzyła go firma Sony, natomiast wartość była zabójcza – 15 tysięcy dolarów. Obecnie ich ceny już tak nie straszą, identycznie rzecz ma się z telewizorami plazmowymi – sporo znajduje się tego typu sprzętu na rynku, producenci walczą o klientów, co sprawia, że ceny spadają. Jeszcze kilka lat temu ciężko było sobie wyobrazić, że prawie każdą osobę stać będzie na takie sprzęt. Jednak jak widać nie trzeba było zbyt wiele czasu, żeby najbardziej znani producenci „zalali” nasz rynek coraz to nowszymi modelami odbiorników – takich jak LCD, plazmy i LED. Zastosowanie technologii ledowej można zobaczyć np. tutaj: ekran ledowy na łódzkiej starowej górze.

Wystarczy przejść się do pierwszego lepszego salonu ze sprzętem elektronicznym i popatrzeć, jak wyglądają półki z telewizorami. Na każdym kroku objawia się najnowsza technologia. Tak na dobrą sprawę, podobna sytuacja ma miejsce w wielu różnych aspektach życia. Dobrym przykładem jest to, co zdarzyło się na rynku komputerów. Dawniej laptop to było coś nieprawdopodobnego, a obecnie…Trudno zaobserwować stacjonarny komputer, nawet w markecie za to można kupić laptopa lub tablet, o różnych parametrach, od tych najsłabszych aż do tych o najlepszych parametrach, ale z pewnością są one łatwo dostępne.
2019/06/04, 07:12:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.